Historia naszej firmy sięga 1988 roku

Poczytaj o nas, zainteresuj się historią najstarszej firmy zegarmistrzowskiej w Polsce

Jako firma zegarmistrzowska istniejemy od 1899 roku. Pierwsi nasi Klienci obsługiwani byli już dwa wieku temu! Możemy poszczycić się ponad 120-letnią tradycją. Istniejemy nieprzerwanie w tym samym miejscu w Krakowie od 1899 roku! 

Historia Firmy Płonka - Zegarmistrz.com

NASZE CERTYFIKATY I DYPLOMY

TISSOT DYPLOM ZEGARMISTRZ KRAKÓW

Certyfikat poświadczający pozytywne ukończenie szkolenia w fabryce zegarków TISSOT w Le Locle w Szwajcarii. Szkolenie obejmowało wszystkie typy mechanizmów – kwarcowych i mechanicznych – zwykłych i o szczególnych konstrukcjach, rozwiązaniach i komplikacjach. Dostawcą mechanizmów jest w 90% wytwórnia ETA SA. Szkolenie ukończone z pozytywnym wynikiem uprawnia do wszelkich napraw zwykłych i gwarancyjnych z rękojmią firmy TISSOT.

Certyfikat potwierdzający znajomość i uprawnienia do napraw wszelkich mechanizmów produkowanych w koncernie ETA SA w Grenchen w Szwajcarii.

Szkolenie bardzo rygorystyczne na najwyższym poziomie odbyło się w fabryce mechanizmów ETA i w warsztatach naprawczych i projektowych.

Mechanizmy ETA są używane w większości zegarków szwajcarskich, nawet z najwyższej półki. W grupie ETA również znajdują się mechanizmy VALJOUX wyspecjalizowane do wszelkich mechanicznych chronografów wysokiej klasy.

Wyroby ETA SA występują w takich markach jak: TISSOT, OMEGA, LONGINES, RADO, TAG HEUER, IWC a nawet w specjalnych opracowaniach i wyłączności dla manufaktury PATEK PHILIPP.

Prawie w całości swej produkcji stosuje je w zegarkach SWATCH GROUP.

Jeną z marek produkowanych przez ETA SWATCH GROUP jest marka SWATCH.

SZWAJCARSI DYPLOM ETA ZEGARMISTRZ KRAKÓW
List referencyjny Kopani Soli Wieliczka

List referencyjny Kopalni Soli Wieliczka

Z przyjemnością polecamy firmę FHU PŁONKA działającą w branży zegarmistrzowskiej nieprzerwanie od 110 lat, która oferuje produkty i usługi najwyższej jakości.

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i bogatemu, markowemu asortymentowi spełnia szeroki wachlarz oczekiwań w doskonałych standardach i satysfakcjonujących cenach.

Nie bez znaczenia jest również wysoka jakość obsługi i indywidualne podejście do Klienta, co czyni bezcenny komfort w dokonywaniu wyborów w miłej, a przed wszystkim profesjonalnej atmosferze.

Na podstawie aktywnej współpracy uznajemy, że FHU PŁONKA można polecić jako solidnego i sprawdzonego partnera bussinesowego.

Gratulacje Papieża.

Firma Płonka, „Zegarmistrz Genewski”, przez lata opiekowała się zegarami w Kurii Biskupiej przy Franciszkańskiej. Zbigniew Płonka, syn Józefa -„pryncypała” ( właściciela i mistrza) warsztatu przy Szewskiej był częstym gościem przy Franciszkańskiej za czasów Kardynała Wojtyłły. Po wyborze na Papieża nadal Firma Płonka sprawowała pieczę nad zegarami w Kurii. Prawował ją Łukasz Płonka często tam bywający i mający wiele spotkań z Kardynałem Macharskim. W tym czasie Firma PŁONKA obchodziła 100-lecie swego istnienia. Ówczesny Papież Jan Paweł II przez osobistego posłańca Kardynała Macharskiego wystosował to właśnie pismo gratulacyjne na nasze ręce i dostarczone osobiście przez Kardynała Macharskiego. Obaj ci Wielcy Polacy już niestety nie żyją . Obaj byli niezwykle skromni. Jan Paweł II miał ulubiony zegarek kieszonkowy ( bardzo skromny) oddany naszej opiece. Kardynał Franciszek kupił u nas najzwyklejszego SWATCH-a. Nie chciał go przyjąć w prezencie.

Ten dokument jest dla naszej firmy szczególnie cenny.

Błogosławieństwo Papieża, Jana Pawła II

Zarządzenie o ustanowieniu pierwszego Komisarycznego Zarządu Cechu

 

28.09.1948 r. Wojewoda krakowski zarządzeniem powołuje Cech Zegarmistrzów I Złotników dołączając Statut. Izba Rzemieślnicza przekazuje pieczęć cechową, za którą to Zarząd nowego Cechu musi przelać należność do jej kasy Izby. Zarząd tworzą: Starszy Cechu Płonka Zbigniew (zegarmistrz), sekretarz: Kosek Julian (brązownik, jubliler) I skarbnik – Stopa Leopod (jubiler). Taki stan trwa do 21.11.1950 roku, kiedy to decyzją Wojewody w Krakowie, Cech Zegarmistrzów I Złotników zostaje włączony do nowo powstałej organizacji Cechu Metalowego i Elektrotechnicznego w Krakowie (późniejszy cech Metalowy I Motoryzacyjny). Cech Zegarmistrzów i Złotników stał się jednym z 30 wcielonych do nowopowstałego i była to sekcja złotników.